1 Followers
3 Following
Brehan

Books, books, books...

I am from Czech and I like mostly sci-fi books. Also I'm keen Whovian :-)

SPOILER ALERT!

Reading progress update: I've read 156 out of 472 pages.

Metro 2033 - Dmitry Glukhovsky

Od posledního updatu mám pocit, že knížka obsáhla nový žánr a nejsem si jistá, jestli jsem pro a nebo proti. Celá děj začíná být trochu polapený v nadpřirozeném směru, kterým se děj ubírá stále více a více a já přestávám věřit v možnost návratu a logického vysvětlení dění.

 

Ale aby jsme se nebavili o celé problematice čistě abstraktně, popíšu v následujícím spoileru, co konkrétně mám na mysli.

 

 

Celý příběh začíná velmi snadnou zápletkou. Hlavní hrdina Arťom je mladý sympaťák každým coulem, má smutnou minulost, je chytrý a zvídavý, ... prostě klasický hrdina. Kvůli své chybě z rané puberty (s kamarády chtěl vidět nebe a při následném útěku do bězpečí tmavých tunelů kluci nezavřeli vstup z venku do stanice metra) je Arťom nucen "odpykat" si svou chybu tak, že pomůže Hunterovi/Lovci, neboli se vydá na cestu metrem do Polis.

Po cestě má pokaždé z p***le kliku. Až čtenář začne zívat. 

V okamžení se však všechno mění s postavou jménem Bourbon (který, nevím proč, v mých představách vypadá jako Ty Olsson). Ten umírá velmi záhadně s oznámením "Jsem mrtvý". Následně se objevuje postava Chán (čaroděj, Vlk) a najednou i sám Arťom při další cestě "vidí" tunel, cítí nebezpečí apod. Chán navíc používá mapu metra, tzv. Mentor, která je dle jeho popisu kouzelná a dynamicky se překresluje podle aktuálních nebezpečí v metru. Tak nevím, jestli si Chán nedal moc duru. 

 

 

 

(show spoiler)

 

 

Rozhodně mě to neodradilo od čtení. Poslední dva tunely s Chánem byly velmi napínavé a o originalitu stále není nouze. Každý tunel je opravdu něčím zvláštní, jedinečný. Snad to tak bude i nadále :-)

 

--------------------------------------------

 

Two last chapters are little bit spiritual and I am not sure I like it. For more information please see spoiler.

 

Since Arťom met the wizard, story is really supernatural. Maybe it has this direction from the mysterious death of Bourbon. Now there are three more stations to Polis that Arťom must go through so I am curious if this psychic part will be continue...

(show spoiler)